Léčitelé zabývající se zvířaty a veterináři pracující s energiemi potvrzují, že jejich pacienti dobře přijímají Reiki. Jak se žije zvířatům v domácnostech reikistů? A je možné nechat domácího mazlíčka zasvětit do Reiki?   Na internetu najdete (vesměs v angličtině) plno stránek zabývajících se tématem léčení zvířat pomocí energie Reiki. Specializovaní veterináři či léčitelé na nich podívají konkrétní příklady ze své praxe. Není důvod pochybovat o tom, že univerzální energie Reiki může být přinejmenším stejně dobrým podpůrným doplňkem klasické léčby jak u lidí, tak u zvířat či rostlin. A jistě může klasickou léčbu do značné míry i nahradit.

Utišit bolest trpícího psa místo injekce pouhým přiložením rukou je snadné a šetrné. Reiki umožní lépe zvládnout cestování v narvaném vlaku vaší vyděšené kočce. Pomáhá zastavit krvácení, když se přehmátnete při stříhání drápků synkova morčete. Zlepšuje fyzickou i psychickou kondici starých zvířat – a od kamarádky vím, jak bylo Reiki od její dcery důležité při odchodu milovaného rodinného kocoura ze světa.

Nejspíš každý majitel psa či kočky, který po zasvěcení dorazil domů, dostal nápad vyzkoušet si své čerstvě nabyté schopnosti na zvířecím mazlíčkovi. I když novopečený reikista zklidní své ego, sdílení energie obvykle zůstává součástí každodenní komunikace mezi jím a jeho domácím zvířetem. V domácnostech, kde se běžně pracuje s energiemi, jsou s nimi samozřejmě v pravidelném kontaktu i zvířata. Různé druhy Reiki (a obecně všechny další energetické systémy) přijímají vesměs velmi dobře a vyhledávají je. Klasické pozice rukou používané na člověka je samozřejmě třeba modifikovat podle situace. Některá zvířata mají ovšem raději působení na dálku.  Pokud zvíře odejde či dokonce uteče z dosahu reikisty, naznačuje tím, že už o energetické působení nestojí. A naopak: když vycítí, že v domácnosti začala nějaká energetická práce, přiláká ho to většinou do místnosti, aby se podívalo, o co jde.

Pro ty, kteří se věnují šamanským praktikám, je normální představa, že samotná zvířata mají na energii přirozeně napojení. A že s ní sama dokonce nějak pracují. Speciální je případ koček, které jsou obecně velmi citlivé a neomylně si lehají co nejblíž k těm místům na těle nemocného, která vyzařují nemoc – negativní energii. Bylo by pošetilé představovat si, že kočky chtějí „konat dobro“ – pravděpodobné spíš umějí negativní energii proměňovat a využívat pro sebe, čímž v druhém plánu ulevují nemocným. (O nezastupitelnosti koček při magických rituálech včetně léčení svědčí jejich obliba ve starém Egyptě i v pozdějších kulturách, kde byly považovány za posly bohů. Ve středověku pak inkvizice kočky stíhala a upalovala jako „ďáblova stvoření“ spolu s jejich majiteli – vědmami a léčiteli – označenými za čarodějníky.)

Zasvěcení zvířat do Reiki

Řada zahraničních pramenů potvrzuje, že nejobvyklejší domácí zvířata – psi a kočky – jsou častými, zvídavými účastníky reikistických seminářů a dokonce zasvěcení. (Z vlastní zkušenosti však vím, že je dobré ujistit se předem, zda studentům přítomnost zvířat nevadí či zda někdo z nich dokonce netrpí alergií na zvířecí srst.) I když se zvířecí účastník přímo

nestává objektem zájmu učitele, bylo by divné, kdyby na něm po zasvěceních či rituálech něco neulpělo. V reikistické literatuře většinou narazíte na poznámky potvrzující, že mnoho učitelů a léčitelů vnímá reakce svých zvířecích společníků. Moje kočka, Erwina Schrodingerová, některé klienty, kteří přijdou na kraniosakrální terapii, úplně ignoruje. O jiné se živě zajímá – a pokud s tím klienti souhlasí, „pomáhá“ ošetření zpovzdálí.

Od takové každodenní zkušenosti je jen krůček k úvaze, zda by tak vnímavé zvíře nemělo samo dostat zasvěcení do Reiki. Řada učitelů přiznává, že své oblíbené zvířecí společníky zasvětila.  Léčitelé poskytující zvířecí reiki často uvádějí případy, kdy se rozhodli starým zvířatům poskytnout zasvěcení do Reiki a s potěšením sledovali jejich návrat k čilosti a radosti ze života. Zasvěcení do Reiki se doporučuje i u zvířat, která jsou používána k zooterapii. Je vhodné i v domácnosti, jejíž součástí je nemocný nebo starý člověk. A jaká zvířata se do Reiki zasvěcují nejčastěji? Samozřejmě psi a kočky – ale také papoušci, koně nebo třeba kozy…

Zasvěcení v každém případě musí předcházet souhlas zvířete – a pokud jste s ním v hlubším kontaktu, nebude pro vás jistě těžké ověřit si jeho postoj mentálně. Otázka zasvěcení zvířete do Reiki má totiž samozřejmě hlubší kořeny související s vaším vlastním egem. Ztrácí smysl, pokud je pro vás vaše zvíře pouhým majetkem – tedy podřízeným mazlíčkem, na kterém si ventilujete nějaké svoje problémy a komplexy.  V tom případě je zasvěcení jen jinou variantou legračního růžového oblečku, který svému mazlíkovi pořizujete k Vánocům.

Pokud ovšem se zvířetem sdílíte svůj duchovní prostor, respektujete ho či ho dokonce v některých otázkách vnímáte jako svého učitele, je pro vás představa jeho uvedení do aktivního reikistického modu patrně přirozená.

Alena Prokopová

reiki-pig