Podle kalendáře začíná nový rok 1. ledna. Řetězec obyčejů spojený s katolickým Štědrým dnem a zkomercionalizovaným Silvestrem však rozmlžuje původní, staré oslavy svázané se zimním slunovratem. Ten je astrologicky spojený se vstupem Slunce do znamení Kozoroha, který letos nastal 22. prosince v 05:48 hodin.

Rituál zimního slunovratu jsme spojili s aktivací starobylé Jeruzalémské linie vedoucí z Jeruzaléma, přes Znojmo do Prahy. Navázali jsme na práci zasvěcenců, kteří takto posilovali hlavní město i s jeho obyvateli skoro tisíc let. Tato slunovratová linie směřuje od Jeruzaléma, považovaného už v době antiky za střed světa. Už Karel IV. vnímal Prahu přímo jako „Nový Jeruzalém“ umístěný ve fraktálním srdci Evropy.

Jednotlivé body Jeruzalémské linie jsou nejčastěji spojeny se sakrálními stavbami postavenými na místech dřívějších svatyní, a to v přímé linii, s maximální odchylkou 3/4 metru. Díky tisíce let trvajícím snahám a umění dávných stavitelů-geomantů slouží jednotlivé stavby jako milníky a zároveň jako zdroje energie. Ta se dálkovými liniemi rozlévá po celém území Česka.

Slavnostní úterní práci předcházela schůzka na Karlově mostě spojená se slaďovacím rituálem a volným rozdělením do šesti skupin. Ty následujícího rána postupně aktivovaly jednotlivá místa v souladu s tím, jak podmračenou Prahou postupoval pomyslný první ranní paprsek „znovuzrozeného“ Slunce. Rituál, který vycházejícímu Slunci pomohl energeticky protáhnout starobylou linii, ovšem zahájila skupina ve Znojmě, kde linie prochází rotundou sv. Kateřiny. V práci pokračovala skupina na vrchu Křemešníku poblíž Pelhřimova, který je dávným poutním místem.

Prvním „pražským“ bodem Jeruzalémské linie je rotunda sv. Longina (kde se v 7:30 ráno sešla zvláště početná skupina). Dalšími jsou kostel Nejsvětější Trojice, rotunda nalezení sv. Kříže, náplavka u Lichtenštejnského paláce a Malostranské mostecké věže. Linie končí v kapli sv. Václava v katedrále sv. Víta, kde jsou uloženy české korunovační klenoty. V místě původního, posvátného centra města – pahorku Žiži – také akce skončila závěrečným rituálem.

V roce 2016 bude zimní slunovrat už 21. prosince.