Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Slunovrat na Karlově mostě

9. června od 17:30 do 22:00

Už pravěké rondely i keltské svatyně mívaly svůj vizír, tedy posvátný kámen, za kterým zapadalo nebo vycházelo slunce v přesně určené významné dny. Tedy hlavně ve dnech rovnodennosti nebo slunovratů.

Méně se ví, že Karel IV. postavil jako slunovratové vizíry i obě věže Karlova mostu. Jeho Malostranskou mosteckou věží prochází zmíněná linie zimního slunovratu. Výstavnější Staroměstskou mosteckou věž, která představuje analogii triumfálních oblouků z dob antiky, naopak protíná linie letního Slunovratu.

A jak to přesně probíhá? Při pohledu od Staroměstské mostecké věže prosvítí zapadající slunce otvor ve Velké věži katedrály (ve 20:13 našeho letního času), pak opíše oblouk kolem presbytáře s hrobem slunovratového světce sv. Víta (cca 20:30) a úplně zapadne přesně za 60 minut, tedy ve 21:13. Tento motiv využil v roce 1918 zasvěcenec a svobodný zednář Alfons Mucha pro vůbec první československou poštovní známku „Hradčany“.

Další posvátný čas, který se váže k letnímu slunovratu, nastává v pravé poledne 21. června ( letos v 11:13), kdy je slunce v nejvyšším bodě v rámci celého roku. Teprve tehdy se stín sochy českého Lva dotkne erbu moravské Orlice na Staroměstské věži. Karel IV. tím chtěl zřejmě naznačit, že spojení Čech a Moravy je posvátným svazkem, který jednou za rok posvětí slunce v nejvyšším bodě své dráhy.

Pokud vás tajemná symbolika letního slunovratu a Karlova mostu zajímá, můžete se zúčastnit našich slunovratových obřadů, které chystáme.

Aktivace Karlova mostu
Proběhne v den Letního Slunovratu 21.06.2021.
Sraz v 17:30 na Křižovnickém náměstí v Praze. Ukončení kol 22:00 hod.
https://mapy.cz/s/cakopuleko

Podrobnosti

Datum:
9. června
Čas:
17:30 do 22:00