Už pravěké rondely i keltské svatyně mívaly svůj vizír, tedy posvátný kámen, za kterým zapadalo nebo vycházelo slunce v přesně určené významné dny. Tedy hlavně ve dnech rovnodennosti nebo slunovratů.

Svoje posvátné slunovratové linie měla i Praha, nejznámější byla ta z kopce Žiži (dnešních Hradčan), odkud bylo možné první zimní den sledovat východ slunce nad posvátným okrskem na Rybníčku.

Na tyto posvátné tradice navázali i první křesťané, kteří zde postavili své kruhové svatyně – rotundy. Po několika staletích pak dávnou tradici oživil i císař Karel IV. Hned vedle slunovratové rotundy na Rybníčku postavil mohutný kostel, zasvěcený sv. Štěpánu, jehož svátek se slaví právě v době zimního slunovratu.

Méně se už ví, že Karel IV. postavil jako slunovratové vizíry i obě věže Karlova mostu. Jeho Malostranskou mosteckou věží prochází zmíněná linie zimního slunovratu. Výstavnější Staroměstskou mosteckou věž, která představuje analogii triumfálních oblouků z dob antiky, naopak protíná linie letního Slunovratu.

A jak to přesně probíhá? Při pohledu od Staroměstské mostecké věže prosvítí zapadající slunce otvor ve Velké věži katedrály (ve 20:13 našeho letního času), pak opíše oblouk kolem presbytáře s hrobem slunovratového světce sv. Víta (cca 20:30) a úplně zapadne přesně za 60 minut, tedy ve 21:13. Tento motiv využil v roce 1918 zasvěcenec a svobodný zednář Alfons Mucha pro vůbec první československou poštovní známku „Hradčany“.

Další posvátný čas, který se váže k letnímu slunovratu, nastává v pravé poledne 20. června, kdy je slunce v nejvyšším bodě v rámci celého roku. Teprve tehdy se stín sochy českého Lva dotkne erbu moravské Orlice na Staroměstské věži. Karel IV. tím chtěl zřejmě naznačit, že spojení Čech a Moravy je posvátným svazkem, který jednou za rok posvětí slunce v nejvyšším bodě své dráhy.

Pokud vás tajemná symbolika letního slunovratu a Karlova mostu zajímá, můžete se zúčastnit našich slunovratových obřadů, které chystáme na druhou polovinu června. Pozvánky brzo najdete na našem webu nebo facebookovém profilu Druidi.cz.

Honza K.

západ%20slunce%20nad%20katedrálou