říp 1Není snad Čecha, který by neznal nápis „Co Mohamedu Mekka, to Čechu Říp!“

Hora Říp není pouze sopečným útvarem s nadmořskou výškou 455,2 m. Je to hlavně místo s proslulou minulostí. Příchodem praotce Čecha se zapsal do dějin. Zajímavých míst je tu několik, nejznámější je románská rotunda Sv. Jiří (první zmínky najdeme z roku 1126). Rotunda byla zasvěcená původně svatému Vojtěchovi a později svatému Jiřímu.

Každý rok po svátku Jiřího se zde koná pouť. Podle pověstí se traduje, že když socha sv. Jiřího mrkne na svobodnou dívku, do roka se provdá.

Přístup na vrcholek Řípu je ze dvou stran. První přístupová cesta je od obce Rovné. Z části jí tvoří betonové bloky. Druhá cesta je z opačné strany – od vesnice Vražkov. Tato přírodní cesta je rozhodně dobrodružnější. Putující musí překračovat kořeny a kameny. Další zajímavostí jsou 3 prameny. Pramen na jihozápadní straně ústí do malého jezírka.

Pokud se na Říp vypravíte, můžete narazit i na draka, který podle pověstí žije v nitru hory a létá na Mělník.

Z pohledu geomantického i druidského je Říp místem, kde se protínají energetické linie. Pokud se podíváte na Říp z výšky, můžete uvidět, jak je krajina kolem uspořádána do kruhového rozložení. Jako by se tu energie točila. Tento tvar také kopíruje nízký kamenný val, který je kolem celé hory. Říp je pokrytý dubovohabrovým lesem a na úpatí roste spousta květin a bylin. Na jihozápadní straně jsou krásné louky se silnou Zemskou energií. Pokud si chcete zameditovat, louka pod úpatím je tím správným místem.


louka

mapy

říp 1 (1)

studánka